Jak naprawić suwak i przywrócić drugie życie ulubionej torebce?

Przypomnij sobie, ile razy wyrzuciłaś jakieś ubranie lub torebkę, ponieważ zepsuł Ci się zamek błyskawiczny? Niestety, dostępność nowych produktów i ich stosunkowo niska cena sprawiają, że rzadko kiedy podejmujemy się naprawy. Czasami awaria zamka może być jednak dość łatwa do usunięcia, dlatego sprawdź najpierw jak samodzielnie naprawić suwak? Być może Twoja ulubiona torebka posłuży Ci jeszcze przez długi czas.

Zamek przesuwa się, ale nie zapina

To chyba najczęściej spotykana awaria zamka, która skazuje wiele interesujących rzeczy na śmierć. Tymczasem wystarczy jedno narzędzie, by w kilka sekund usunąć szkodę. Jak naprawić taki suwak? Ściśnij uchwyt suwakowy od dołu, poniżej miejsca, w którym się rozchodzi. Użyj do tego kombinerek lub obcęgów o płaskich końcach. Zrób to delikatnie, gdyż zbyt duża siła może przełamać zamek na pół.

Jeśli mimo wszystko ząbki nie przestały się rozchodzić, może Ci pomóc wymiana samego uchwytu suwakowego. Potrzebny Ci będzie podobny, pochodzący z innego zamka. Możesz go znaleźć w taniej torebce z second handu. Możesz też poprosić o pomoc krawca lub szewca. Choć to może wydawać się zaskakujące, fachowcy naprawiający buty bardzo dobrze radzą sobie z zamkami.

Jeśli oba sposoby nie działają, a Ty nadal nie wiesz jak naprawić suwak, możesz wymienić go na nowy. W zależności od torebki nie musi to być wcale zbyt skomplikowane. Nowe zamki znajdziesz w pasmanteriach, ale warto też poszukać w second handach. Gdy nie chcesz tego robić samodzielnie, udaj się do krawca. Wymiana zamka jest dość droga, jednak wciąż może Ci się bardziej opłacić, szczególnie gdy darzysz swoją torebkę sentymentem.

Jak naprawić suwak, który się zaciął

Bardzo częstym problemem, nie tylko w torebkach, jest jego samoczynne zacinanie. Czasem zdarza się też wciągnięcie podszewki. W obu przypadkach suwak blokuje się natychmiast, a próby jego ruszenia nierzadko kończą się rozerwaniem całego zamka. Uszkodzenie ząbków, które łatwo się łamią, naraża Cię na wymianę zamka. Jak więc naprawić suwak, który się zaciął?

Zapomnij o sile, bo tutaj liczy się spryt. Gdy chcesz ruszyć plastikowy suwak, to wystarczy odrobina oliwy, mydła lub wazeliny, które należy wetrzeć w zamek. Sprawdzi się też świeczka. Uważaj przy tym, aby nie pobrudzić torebki, bo tłuste plamy są trudne do usunięcia. Suwak powinien zacząć działać od razu. Jeśli wcięła Ci się podszewka, odchyl ją delikatnie palcem i pociągnij zamek, a z pewnością zadziała.

W przypadku zamków metalowych przydatny może okazać się miękki ołówek. Umieszczony w nim grafit może poprawić stan ząbków w suwaku, jeśli tylko natrzesz nim zamek na całej długości. Pamiętaj też o regularnym usuwaniu kurzu, który często jest przyczyną zacięcia.

Gdy złamiesz uchwyt suwaka

Niestety dość często może Ci się przytrafić złamanie uchwytu, dzięki któremu można było zasuwać i rozsuwać zamek. Wtedy korzystanie z torebki jest bardzo utrudnione, szczególnie gdy zależy Ci na szybkim dostępie do swojej zawartości. Jak naprawić taki suwak? Wystarczy zastąpić złamaną część spinaczem do papieru, metalowym kółkiem od kluczy lub artystyczną wstążką. Zadanie spełni też kawałek repa. Od Ciebie zależy, jak estetycznie będzie to wyglądało.

Jak zapobiegać awariom zamka?

Nim kupisz sobie nową torebkę, sprawdź dokładnie, z czego wykonany jest jej zamek. Zdecydowanie lepsze i trwalsze są suwaki metalowe. Plastikowe częściej się łamią, tym samym zmuszają Cię do szukania informacji o tym, jak naprawić suwak. O ile w przypadku wnętrza torby nie ma to aż takiego znaczenia, główne zapięcie chroni Cię przed złodziejami oraz roztargnieniem. Solidny zamek uniemożliwi dostanie się do środka torebki oraz zapobiegnie wypadaniu Twoich rzeczy. Dlatego warto wybierać torby, które nie tylko są ładne i modne, ale także dobrze uszyte.

Jak dobrać kolor suwaka do torebki?

Gdy mimo tego, że wiesz jak naprawić suwak, zmuszona jesteś do jego wymiany, może to być świetna okazja do małej metamorfozy Twojej torebki. Na rynku dostępne są bowiem zamki w każdym kolorze, co umożliwia Ci interesującą zmianę. Kontrastujące rozwiązania są teraz w modzie, tak samo, jak neonowe i metalowe dodatki. Możesz postawić za złoto lub srebro, czym uczynisz torebkę bardziej pasującą do Twoich preferencji. Potraktuj tę drobną awarię jako szansę na nową torebkę, bez konieczności wydawania dużych pieniędzy.

Samodzielna wymiana zamka krok po kroku

Gdy mimo tego, że wiesz jak naprawić suwak, konieczna jest jego wymiana, możesz to zrobić samodzielnie. Potrzebna Ci będzie maszyna do szycia oraz nowy, sprawny zamek. Zwróć uwagę na to, że jest on przeważnie dłuższy od szerokości torebki, co znacznie ułatwia dostęp do wnętrza. Zacznij od wyprucia starego, który często wymusza częściowe rozprucie podszewki. Ponieważ dziurki od igły są już zaznaczone, ponowne jej wszycie nie powinno stanowić dla Ciebie problemu. Zresztą sam zamek także możesz wszyć ręcznie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl